Základní škola a Mateřská škola Nečín, okres Příbram 

  Oficiální stránky Základní školy a Mateřské školy v Nečíni, okres Příbram

 

O webu:

Jak se rodil web?

Tomuto webu předcházely dva pokusy, které měl na svědomí Radim Jech, jehož nezištné pomoci si velmi vážím. V devátém ročníku se zabýval tvorbou osobních stránek. K úkolu pokusit se o vytvoření školních neoficiálních stránek se postavil čelem, vytvořil strukturu a za pomoci celé třídy byly sestaveny první stránky. Po jeho odchodu ze základní školy ale neměl stránky kdo spravovat a ani číst. Též nikdo necítil potřebu školní web provozovat. Také nebylo připojení k internetu a surfování tak všeobecně rozšířeno.

Až s příchodem zákonné povinnosti v září 2006 se situace změnila. Po dobré zkušenosti s Radimem jsem ho poprosil o pomoc podruhé. Znovu byl velmi ochotný a hlavně již zkušenější. Stránky měly vyšší úroveň, zajistil i umístění na serveru unas.cz. Zaučil mě do základů tvorby webu. Ale stále tady nebyl web provozovaný na vlastní doméně. Stále jsem vlastně nic neuměl.

Začal jsem s Frontpage, absolvoval jsem dvoudenní školení. Trochu jsem se zanořil do problematiky a... je to jako s Jeskyňkami a Smolíčkem. Tři prstíčky nestačí, chce to všech deset, celou hlavu, spousty času a trpělivosti. Ale zdůrazňuji, volný čas je vzácný a trpělivost zase bohužel chybí některým čtenářům (asi těm, kteří o problematice a podmínkách nemají ani ponětí). Doufám, že právě ti nespokojení vystoupí z anonymity a budou časem tvořit tým pomocníků.

Poté jsem koupil do školy publikace o tvorbě stránek v HTML, CSS a javascriptu a postupně se učím. A tvořím nový web. Doufám, že časem s vlastní doménou, tedy bez reklam. Snad bude vyhovovat všem kritériím. Přeji si, aby se zlepšila informovanost rodičů a přátel nečínské školy o dění ve škole. Některé sekce určitě nebudou hned zaplněny, i cesty informací do mých rukou jsou někdy trnité. Stránky jsem dokončil 31.12. 2006. Po zhruba 50 hodinách práce vzniklo 66 stránek, nezapočítávám dokumenty a externí stránky platforem blueboard a weblight. Celkem obsahují stránky takřka 93Mb dat (většinu tvoří fotografie a jejich miniatury).

Vaše náměty přivítám. Dávám přednost osobnímu jednání, ale můžete mi napsat, adresu naleznete na konci stránky. Z první ankety jasně vyplynulo, že návštěvníci mají zájem především o fotky. Žákům, kteří zavítali na tuto stránku, připomínám, že všechny fotografie nasnímané na školní fotoaparát, naleznou na síťovém disku aplikace ve složce fotoarchiv. Galerie na webu v žádném případě nemůže být, hlavně z kapacitních důvodů, plnohodnotná. Avšak fotíte-li mobilem a máte pěkné momentky týkajících se školy, sem s nimi, třeba na disketě. Tak to je tak na úvod vše.

n a h o r u

Jakou strukturu má tento web?

V zásadě by měla být struktura školního webu přehledná. Aktuální, tedy z mého pohledu nejdůležitější informace jsou v sekci Aktuality/Kalendář akcí. Také by se tato stránka mohla jmenovat "stane se". Ovládání kalendáře je intuitivní, šipkami se lze přepínat mezi měsíci. Na úvodní stránce nad kresbou školy od Josefa Vedrala (kresba uváděla i předchozí 2 weby!), budu formou upoutávky (běžícího textu) také důležité události zdůrazňovat. Informace ke třídám budu požadovat na třídních učitelích.

Stránky jsem se snažil barevně vyladit tak, aby vystihovaly Nečínsko. Je to pro mě, přistěhovalce, především kraj žuly (černá, bílá, oranžová), jezírek (modrá) v lomech (šedá) a kaštanových alejí (zelená). Tedy alejí jírovců, ale to mi nástroj pravopis podtrhnul. 

Do všech stránek, i do této,  jsem zapracoval tlačítka s textem nahoru (na začátek stránky). Jako tlačítko Domů slouží název školy v hlavičce webu. Stránky, jež nejsou odkazovány z indexového menu (všechny fotogalerie, výsledky Nečínské míle aj.), se pro lepší přehlednost svým vzhledem vymykají. Mají pruhovaný podklad, jiná tlačítka i uspořádání a nejsou zasazeny do tabulkové struktury.

U mnoha sekcí, například Žactvo/Perličky, jsem závislý na příspěvcích od učitelů a žáků. Apeluji tímto na vás, nestyďte se pochlubit se svými pracemi a přeřeknutími! Jen prosím, delší texty mi dávejte na elektronickém médiu. Také můžete ukládat svoje práce do složky ProWeb na síťovém disku aktivity. V rukopise jen v krajním případě! Psaní mi moc rychle nejde (-:  Díky! Ostatně omluvte i případné nedostatky webu. Optimalizován je pro rozlišení 800x600 a pro prohlížeč IE (verze 5.0), který byl v době vzniku nejpoužívanější. Tak to už je ode mě opravdu vše. Čtenáře webu zdraví autor stránek Petr Tyrmer. P.S.: Snad v průběhu školního roku 2011/12 vznikne nový web. A to i na nové adrese www.skolanecin.cz !

n a h o r u

on-line

 Svátky